Niedziela Palmowa

Posted on

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

Niedziela Palmowa – 9 kwietnia 2017 r.

  1. Dzisiejszą Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczęliśmy Wielki Tydzień, którego kulminacyjnym momentem będzie Triduum Paschalne – trzy najważniejsze dni całego roku liturgicznego:

Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Przed południem w całej archidiecezji odprawiana jest tylko jedna Msza św. w archikatedrze – tzw. Msza Krzyżma Świętego, w trakcie której zostanie poświęcony olej krzyżma świętego i olej chorych, a kapłani odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie. Pamiętajmy w modlitwie o kapłanach, z których posługi korzystaliśmy w naszym życiu. Po południu zapraszamy do naszej świątyni na Mszę Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00, po której Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do tzw. ciemnicy.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku kiedy nie celebrujemy Eucharystii wspominając krwawą ofiarę Chrystusa złożoną za nas na Krzyżu. Przypominamy o obowiązku postu ścisłego. O godz. 7:30 zapraszamy na Liturgię Godzin – teksty modlitwy brewiarzowej będą przygotowane dla uczestników na kartkach. O godz. 18:00  rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku z odczytaniem opisu Męki Pańskiej, adoracją Krzyża i Komunią Świętą. Ofiary z tego dnia przeznaczone są na utrzymanie miejsc świętych w ziemskiej ojczyźnie Chrystusa. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament przeniesiemy do Grobu Pańskiego i rozpocznie się całonocna adoracja. (szczegółowy plan tutaj). Prosimy w miarę możliwości o podzielenie każdej godziny na dwie części – modlitwę wspólną i modlitwę w ciszy.

– W Wielką Sobotę o godz. 7:30 sprawować będziemy Liturgię Godzin.

Poświęcenie pokarmów co pół godziny od godz. 8:00 do 15:00.

O godz. 19:00 zgromadzimy się przed świątynią, gdzie rozpocznie się najuroczystsze i najbogatsze w znaki nabożeństwo Kościoła tzw. Liturgia Wigilii Paschalnej, w trakcie której wyśpiewując orędzie wielkanocne – Exultet, wsłuchując się w szczególnie bogatą liturgię słowa i sprawując Eucharystię, będziemy celebrować pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa i odnawiać nasze przyrzeczenia chrzcielne. Prosimy o przyniesienie świec.

  1. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy tradycyjną procesją rezurekcyjną i Mszą Świętą o godz. 6:00. Nie będzie w tym dniu Mszy o godz. 7:00 oraz o 17:30 – pozostałe Msze bez zmian, czyli: 8:30, 10:00,11:30, 12:45 i 19:00. W drugi dzień świąt Msze o godz. 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 12:45 i 19:00. Nie będzie Mszy o godz. 17:30.
  1. Dziś po Mszach św. w ramach „Wielkopostnego Dzieła Pomocy Potrzebującym” Caritas panie z zespołu charytatywnego rozprowadzają tzw. „Chleb dobroci”. Dochód ze sprzedaży posłuży realizacji dzieł charytatywnych przez archidiecezjalną Caritas oraz zorganizowaniu pomocy świątecznej dla ubogich z naszej parafii.
  1. Paczki świąteczne dla ubogich rodzin z naszej parafii wydawane będą w sali na tyłach świątyni we wtorek, w godz. od 15:00 do 18:00.
  1. W wielkopiątkowy wieczór w godzinach od 21:00 do północy w ramach tzw. „Nocy konfesjonałów” w wybranych kościołach Śródmieścia będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi przez osoby przyjeżdzające  na święta z zagranicy. Lista kościołów wywieszona w gablocie przed kaplicą. W naszym kościele spowiadamy codziennie do środy podczas porannych i wieczornych nabożeństw.
  1. Spotkanie czcicieli Serca Pana Jezusa w środę po wieczornej Mszy św.
  1. Studentów informujemy, że 22 kwietnia odbędzie się Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę. Zachęcamy bardzo serdecznie studentów i pracowników naukowych do uczestnictwa w niej. Zapisy i bliższe informacje u duszpasterzy akademickich w zakrystii. Z racji przerwy świątecznej nie będzie przez dwa najbliższe tygodnie Mszy akademickiej. Zapraszamy na nią  w środę 26 kwietnia.
  1. Prasa katolicka.
  1. W ostatnim tygodniu zmarli:

–                 śp. Wiesław Korycki z ul. Zakole 5, lat 72, pogrzeb odbył się na cmentarzu Majdanku. Msza w miesiąc po śmierci będąca darem uczestników pogrzebu 4 maja o godz. 7:30.

–               śp. Waldemar Rozwałka z ul. Wigilijnej 8, lat 69, pogrzeb odbył się na cmentarzu przy ul. Lipowej. Msza w miesiąc po śmierci będąca darem uczestników pogrzebu 14 maja o godz. 8:30.