III Niedziela Zwykła

Posted on

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

III Niedziela Zwykła

27 styczna 2019 r.

  1. W sobotę, 2 lutego Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Msze święte z poświęceniem świec o godz. 7.00, 9.00 i 18.00. To święto obchodzone jest również jako dzień życia konsekrowanego, którego zadaniem jest zwrócenie uwagi na rolę zakonów w Kościele. Jest to zarazem pierwsza sobota miesiąca (foldery z przesłaniem pierwszych sobót wyłożone są pod chórem). Adoracja eucharystyczna, przygotowana przez Legion Maryi, po wieczornej Mszy.
  2. W tym tygodniu przypada również pierwszy Piątek i pierwsza Sobota miesiąca. Pierwszopiątkową spowiedź rozpoczniemy po południu od godz. 16.00, o godz. 16.30 Msza Św. z udziałem dzieci. Po Mszy o 18.00 nabożeństwo eucharystyczne ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  3. We wtorek po Mszy Świętej o godz. 18.00 spotkanie Czcicieli Serca Pana Jezusa.
  4. Starszych i samotnych zapraszamy w czwartek do świetlicy o godz. 16.00.
  5. Studentów zapraszamy na Mszę Świętą akademicką w środę, o godz. 19.30.
  6. W związku z zakończeniem kolędy powróciliśmy do zwyczajnych dyżurów w kancelarii w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 16.30-18.00.
  7. W tym tygodniu zakończyliśmy wizytę duszpasterską. W naszej parafii jest 4857 domów. W ciągu miesiąca czterech kapłanów odwiedziło 2.407 mieszkań czyli 49, 5%, nie odwiedzono 2.450 domów, co stanowi 50,5%. W stosunku do poprzedniego roku frekwencja przyjmujących spadła o kolejny 1 %. Wszystkim, którzy zaprosili nas do domów, wspólnie się modlili, dzielili swoimi problemami oraz interesowali problemami parafii, a zwłaszcza budową kościoła, serdecznie dziękujemy. W przypadku domów nieodwiedzonych, czasami dotyczy to rodzin deklarujących przynależność do innego wyznania lub religii oraz niewierzących. Największą część nieodwiedzonych mieszkań stanowią stancje – ponad 1600 oraz licznych domów pustych. W wielu blokach stancje stanowią już zdecydowaną większość mieszkań. Niestety są także sytuacje, gdy rodzina, chociaż deklarująca w niektórych okolicznościach wiarę, zwłaszcza w razie potrzeby załatwienia spraw sakramentalnych i kancelaryjnych (chrzest, pogrzeb, zaświadczenie dla chrzestnego), nie życzy sobie obecności księdza. Wizyta duszpasterska potwierdza oficjalne dane, podawane nam przez Urząd Skarbowy przy okazji naliczania podatku od wiernych, że nasza parafia wyludnia się. 20 lat temu było w niej zameldowanych ponad 12.200 osób. Obecnie liczba zameldowanych spadła do 9100 osób. W stosunku do ubiegłego roku ubyło kolejne 200 osób. Faktyczna liczba zamieszkałych na stałe jest jeszcze mniejsza i wynosi niecałe 7500 osób, z czego katolików około 7000.  Parafianom dziękujemy za ofiary składane przy okazji wizyty. Na potrzeby parafii wpłynęło w gotówce 136.570 zł., 30 euro  oraz 50 funtów brytyjskich. Niektórzy przekazali swoje ofiary bezpośrednio na konto bankowe. Ich dokładną sumę poznamy dopiero po zakończeniu miesiąca. Jak wiemy, będą one przeznaczone na trwającą budowę nowego kościoła. Podczas wizyty zapisaliśmy też na listę kolejne osoby, które będą odwiedzane w Pierwsze Piątki Miesiąca z posługą sakramentalną.
  8. W ostatnim czasie odszedł z naszej wspólnoty:

śp.  Mirosław Pawlik, który kiedyś mieszkał  przy ul. Brzeskiej 7, lat 69, pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 28 stycznia o godz. 12.00 na cmentarzu na Majdanku. Msza w miesiąc po śmierci przewidziana jako dar uczestników pogrzebu  28 lutego o godz. 7.30.

Pomódlmy się o jego i naszych bliskich wieczne zbawienie: Wieczny odpoczynek…