Niedziela Palmowa

Posted on

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

Niedziela Palmowa – 14 kwietnia 2019 r.

  1. Dzisiejszą Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczęliśmy Wielki Tydzień, którego kulminacyjnym momentem będzie Triduum Paschalne – trzy najważniejsze dni całego roku liturgicznego:

–          Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Przed południem w całej archidiecezji odprawiana jest tylko jedna Msza św. w archikatedrze – tzw. Msza Krzyżma Świętego, w trakcie której zostanie poświęcony olej krzyżma świętego i olej chorych, a kapłani odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie. Pamiętajmy w modlitwie o kapłanach, z których posługi korzystaliśmy w naszym życiu. Po południu zapraszamy do naszej świątyni na Mszę Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, po której Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do tzw. ciemnicy.

–          Wielki Piątek to jedyny dzień w roku kiedy nie celebrujemy Eucharystii wspominając krwawą ofiarę Chrystusa złożoną za nas na Krzyżu. Przypominamy o obowiązku postu ścisłego. O godz. 7.30 zapraszamy na Liturgię Godzin – teksty modlitwy brewiarzowej będą przygotowane dla uczestników na kartkach. O godz. 18.00  rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku z odczytaniem opisu Męki Pańskiej, adoracją Krzyża i Komunią Świętą. Ofiary z tego dnia przeznaczone są na utrzymanie miejsc świętych w ziemskiej ojczyźnie Chrystusa. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament przeniesiemy do Grobu Pańskiego i rozpocznie się całonocna adoracja. Prosimy w miarę możliwości o podzielenie każdej godziny na dwie części – modlitwę wspólną i modlitwę w ciszy.

–          W Wielką Sobotę o godz. 7.30 sprawować będziemy Liturgię Godzin.

Poświęcenie pokarmów co pół godziny od godz. 8.00 do 15.00.

O godz. 19.00 zgromadzimy się przed świątynią, gdzie rozpocznie się najuroczystsze i najbogatsze w znaki nabożeństwo Kościoła tzw. Liturgia Wigilii Paschalnej, w trakcie której wyśpiewując orędzie wielkanocne – Exultet, wsłuchując się w szczególnie bogatą liturgię słowa i sprawując Eucharystię, będziemy celebrować pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa i odnawiać nasze przyrzeczenia chrzcielne. Prosimy o przyniesienie świec.

  1. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy tradycyjną procesją rezurekcyjną i Mszą Świętą o godz. 6.00. Nie będzie w tym dniu Mszy o godz. 7.00 oraz o 17.30 – pozostałe Msze bez zmian, czyli: 8.30, 10.00,11.30, 12.45 i 19.00. W drugi dzień świąt Msze o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 12.45 i 19.00. Nie będzie Mszy o godz. 17.30.
  2. Dziś po Mszach św. w ramach „Wielkopostnego Dzieła Pomocy Potrzebującym” Caritas panie z zespołu charytatywnego rozprowadzają tzw. „Chleb dobroci”. Dochód ze sprzedaży posłuży realizacji dzieł charytatywnych przez archidiecezjalną Caritas oraz zorganizowaniu pomocy świątecznej dla ubogich z naszej parafii.
  3. Paczki świąteczne dla ubogich rodzin z naszej parafii wydawane będą w sali na tyłach świątyni w środę, w godz. od 15.00 do 18.00.
  4. W wielkopiątkowy wieczór w godzinach od 21.00 do północy w ramach tzw. „Nocy konfesjonałów” w wybranych kościołach Śródmieścia będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi przez osoby przyjeżdzające  na święta z zagranicy. Lista kościołów wywieszona w gablocie przed kaplicą. W naszym kościele spowiadamy codziennie do środy podczas porannych i wieczornych nabożeństw.
  5. Spotkanie czcicieli Serca Pana Jezusa we wtorek po wieczornej Mszy św.
  6. Zbiórka ministrantów i lektorów w środę o godz. 19.00.
  7. Prasa katolicka. Do Małego Gościa Niedzielnego dołączona płyta z piosenkami Arki Noego.
  8. W ostatnim tygodniu zmarli:

–  Halina Hanusek z ul. Nowomiejskiej 1, lat 76, pogrzeb odbył się na cmentarzu na Majdanku. Msza w miesiąc po śmierci będąca darem uczestników pogrzebu 25 maja o godz. 18.00.

–  Maria Migryt z ul. Nowomiejskiej 44, lat 74, pogrzeb odbył w parafii Jastków.

–   Anna Ostrowska-Rek z ul. Nadbystrzyckiej 11, lat 74, pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 15 kwietnia o godz. 12.00 na cmentarzu przy ul. Lipowej. Msza w miesiąc po śmierci będąca darem uczestników pogrzebu 20 maja o godz. 16.30.

–  Tomasz Neldner z ul. Nowomiejskiej 1, lat 59, pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 15 kwietnia o godz. 14.00 na cmentarzu przy ul. Lipowej. Msza w miesiąc po śmierci będąca darem uczestników pogrzebu 5 maja o godz. 10.00.

Pomódlmy się o jej i naszych bliskich wieczne zbawienie: Wieczny odpoczynek….