Niedziela Palmowa

Posted on

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

Niedziela Palmowa –5 kwietnia 2020 r.

  1. Dzisiejszą Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczęliśmy Wielki Tydzień, którego kulminacyjnym momentem będzie Triduum Paschalne – trzy najważniejsze dni całego roku liturgicznego. Ze względu na stan epidemii będzie on w tym roku obchodzony w szczególny sposób.

– Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Przed południem w całej archidiecezji odprawiana jest tylko jedna Msza św. w archikatedrze – tzw. Msza Krzyżma Świętego. W jej trakcie Ksiądz Arcybiskup poświęci olej krzyżma świętego i olej chorych. Pamiętajmy w modlitwie o kapłanach, z których posługi korzystaliśmy w naszym życiu. Po południu w naszej świątyni odprawimy Mszę Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. W tym roku nie będzie przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy.

– Wielki Piątek to jedyny dzień w roku kiedy nie celebrujemy Eucharystii wspominając krwawą ofiarę Chrystusa złożoną za nas na Krzyżu. Przypominamy o obowiązku postu ścisłego. O godz. 8.00 kapłani w kościele odprawią Liturgię Godzin. O godz. 18.00 rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku z odczytaniem opisu Męki Pańskiej, adoracją Krzyża i Komunią Świętą. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament przeniesiemy do Grobu Pańskiego i będzie możliwość adoracji do godz. 21.00.

-W Wielką Sobotę o godz. 8.00 sprawować będą Liturgię Godzin.

Zgodnie z zarządzeniem Episkopatu Polski w tym roku nie będzie poświęcenia pokarmów w kościele. Należy je zastąpić w domach błogosławieństwem dokonanym przez jednego członków rodziny i wspólną modlitwą poprzedzająca wielkanocne śniadanie. Tekst błogosławieństwa pokarmów dostępny na kartkach w przedsionku kościoła, do sfotografowania w gablocie lub na naszej stronie internetowej (pod tym linkiem) i na parafialnym Facebooku. W ciągu dnia Najświętszy Sakrament będzie wystawiony w Grobie Pańskim w godz. 9.00-18.00.

– O godz. 19.00 rozpocznie się najuroczystsze i najbogatsze w znaki nabożeństwo Kościoła tzw. Liturgia Wigilii Paschalnej, w trakcie której wyśpiewując orędzie wielkanocne – Exultet, wsłuchując się w szczególnie bogatą liturgię słowa i sprawując Eucharystię, będziemy celebrować pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa.

Poranna Liturgia Godzin i wieczorne celebracje będą celebrowane bez udziału wiernych, tylko w asyście służby liturgicznej. Dla pozostałych będą transmitowane na naszym parafialnym Facebooku i na naszej stronie internetowej.

  1. Sakrament pokuty w Wielkim Tygodniu będziemy sprawować w następującym porządku:

– poniedziałek – środa podczas Mszy porannych i wieczornej Eucharystii oraz podczas adoracji Najświętszego sakramentu w godz. 17.15-18.00.

– Wielki Czwartek i Wielki Piątek – w godzinach 10.00-12.00; 16.00-18.00 oraz po liturgii wieczornej do 21.00

– Wielka Sobota od godz. 9.00 do 18.00 – w tym czasie będzie też możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

  1. Przypominamy, że związku z zaostrzeniem zasad dotyczących zgromadzeń, wydanych przez władze państwowe i potwierdzonych przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w liturgiach może uczestniczyć tylko pięć osób. Zachęcamy więc do korzystania z transmisji telewizyjnych i internetowych m.in. na naszym parafialnym Facebooku. Podobne ograniczenie dotyczyć będzie czasu adoracji i spowiedzi. Osobom chcącym skorzystać z sakramentu pokuty przypominamy, by stały w odpowiedniej odległości od siebie, a po spowiedzi i ewentualnie bardzo krótkiej modlitwie, opuszczały świątynię, dając możliwość wejścia do niej innym. W przedsionku kościoła mogą jednocześnie znajdować się 2 osoby.
  2. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się tradycyjnie Mszą rezurekcyjną o godz. 6.00. Niestety nie będzie procesji. Mszę poprzedzimy błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem udzielonym całej parafii sprzed wejścia do świątyni. Znakiem tego będzie dźwięk dzwonu. Nie będzie w tym dniu Mszy o godz. 7.00 oraz o 17.30 – pozostałe Msze bez zmian, czyli: 8.30, 10.00,11.30, 12.45 i 19.00. W drugi dzień świąt Msze o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 12.45 i 19.00. Nie będzie Mszy o godz. 17.30. Msze o godz. 6.00 i 11.30 będą transmitowane na Facebooku. Informujemy, że w Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek Wielkanocny wszystkie Msze św. będą odbywać się z udziałem wiernych przy zachowaniu aktualnych obostrzeń (w kościele może znajdować się maksymalnie 5 osób) z pierwszeństwem udziału wiernych zamawiających intencję mszalną.
  1. Paczki świąteczne dla ubogich rodzin z naszej parafii wydawane będą w sali na tyłach świątyni w środę, w godz. od 16.00 do 18.00.
  1. Prosimy osoby, korzystające z naszej parafialnej strony internetowej oraz parafialnego profilu Facebooka, o drukowanie i umieszczanie informacji duszpasterskich na tablicach ogłoszeń na klatkach schodowych, tak by umożliwić dotarcie z wiadomościami z parafii do jak najliczniejszej grupy parafian. Prosimy też na bieżąco śledzić informacje podawane na stronie internetowej i na Facebooku, w których będziemy podawali wiadomości o ewentualnych zamianach zasad dotyczących liturgii.
  1. Prasa katolicka. Niedziela dostępna w zakrystii. Gość Niedzielny tylko w kioskach.
  1. W ostatnim tygodniu zmarli:

– śp. Paweł Florek z ul. Wapiennej 81, lat 43, pogrzeb odbył się na cmentarzu na Majdanku. Msza w miesiąc po śmierci będąca darem uczestników pogrzebu 25 kwietnia o godz. 7.00.

– śp. Jadwiga Kieliszek z ul. Głębokiej 8, lat 89, pogrzeb odbył w parafii Głusk.

Pomódlmy się o ich i naszych bliskich wieczne zbawienie: Wieczny odpoczynek….