Droga Światła. Niedziela 26.04 godz. 16.00

Posted on

Zapraszamy do wspólnej modlitwy z naszymi kapłanami nabożeństwem Drogi Światła. Premiera odbędzie się w najbliższą niedzielę 26 kwietnia o godz. 16.00. W tle rozważań będziemy mogli zobaczyć stacje Drogi Światła, które znajdą się w naszym nowym kościele. Autorem płaskorzeźb jest Bolesław Parasion.

Droga Światła to nabożeństwo dość nowe i jeszcze mało popularne, odprawiane jest w okresie wielkanocnym. Nabożeństwo powstało we Włoszech w 1988 roku a swoje źródło ma w duchowości salezjańskiej. Inspiracją do jej powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła). W 2002 roku nabożeństwo zostało oficjalnie zatwierdzone przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tamtego czasu w wielu parafiach na świecie wprowadzono jej odprawianie. Staje się ono coraz bardziej popularne także w Lublinie.

Głównym celem tego nabożeństwa jest podkreślenie znaczenia czasu wielkanocnego w Kościele. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest dla chrześcijan kluczowym wydarzeniem w przeżywaniu wiary. Potrzeba powstania takiego nabożeństwa jest najprawdopodobniej odpowiedzią na dość mocne akcentowanie duchowości pasyjnej – męki i śmierci Chrystusa (w efekcie zrodziły się popularne w wielkim poście nabożeństwa: Droga Krzyżowa i Gorzkie żale). Świadectwem poczucia tego braku jest wprowadzany nierzadko zwyczaj rozważania 15. stacji Drogi Krzyżowej „Zmartwychwstanie”. Dlatego Droga Światła i Droga Krzyżowa mają sobie wzajemnie odpowiadać. Identyczna jest liczba stacji a proponowane stacje Drogi Światła oparte są na wydarzeniach odnotowanych w Nowym Testamencie.

Więcej o tym nabożeństwie przeczytasz tutaj:

https://opoka.org.pl/biblioteka/M/ML/droga_swiatla1.html