VI Niedziela Wielkiego Postu

Posted on

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE
Niedziela Palmowa – 28 marca 2021 r.

1. Dzisiejszą Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczęliśmy Wielki Tydzień, którego kulminacyjnym momentem będzie Triduum Paschalne – trzy najważniejsze dni całego roku liturgicznego. Ze względu na stan epidemii będzie on w tym roku obchodzony po raz kolejny w szczególny sposób.
Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Przed południem w całej archidiecezji odprawiana jest tylko jedna Msza św. w archikatedrze – tzw. Msza Krzyżma Świętego. W jej trakcie Ksiądz Arcybiskup poświęci olej krzyżma świętego i olej chorych. Pamiętajmy w modlitwie o kapłanach, z których posługi korzystaliśmy w naszym życiu. Po południu w naszej świątyni odprawimy Mszę Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. W tym roku nie będzie przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy.
Wielki Piątek to jedyny dzień w roku kiedy nie celebrujemy Eucharystii wspominając krwawą ofiarę Chrystusa złożoną za nas na Krzyżu. Przypominamy o obowiązku postu ścisłego. O godz. 7.30 w kościele zostanie odprawiona Liturgia Godzin. O godz. 18.00 rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku z odczytaniem opisu Męki Pańskiej, adoracją Krzyża i Komunią Świętą. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament przeniesiemy do Grobu Pańskiego i będzie możliwość adoracji do godz. 22.00.
-W Wielką Sobotę o godz. 7.30 sprawowana będzie Liturgię Godzin. Poświęcenie pokarmów co pół godziny od godz. 8.30 do 16.00 przed kościołem. W ciągu dnia Najświętszy Sakrament będzie wystawiony w Grobie Pańskim w godz. 9.00-18.00. w tym czasie będzie możliwość osobistej adoracji.
– O godz. 19.00 rozpocznie się najuroczystsze i najbogatsze w znaki nabożeństwo Kościoła tzw. Liturgia Wigilii Paschalnej, w trakcie której wyśpiewując orędzie wielkanocne – Exultet, wsłuchując się w szczególnie bogatą liturgię słowa i sprawując Eucharystię, będziemy celebrować pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa.

Poranna Liturgia Godzin i wieczorne celebracje będą transmitowane na stronie internetowej oraz parafialnym Facebooku.

2. Sakrament pokuty w Wielkim Tygodniu będziemy sprawować w następującym porządku:
– poniedziałek – środa podczas Mszy porannych i wieczornej Eucharystii oraz podczas adoracji Najświętszego sakramentu w godz. 17.00-18.00.
– Wielki Czwartek– w godzinach 10.00-12.00; 16.00-18.00 oraz po liturgii wieczornej do 20.00
– Wielki Piątek – w godzinach 10.00-12.00; 16.00-18.00 oraz po Liturgii w czasie adoracji do 22.00.
– Wielka Sobota od godz. 9.00 do 16.00 – w tym czasie będzie też możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

3. Przypominamy, że w związku z zaostrzeniem zasad dotyczących zgromadzeń, wydanych przez władze państwowe i potwierdzonych przez Konferencję Episkopatu Polski, w liturgiach może uczestniczyć ograniczona liczba wiernych. W naszej świątyni nie licząc kapłanów i służby liturgicznej tylko 25 osób. Wolno zatem będzie zając tylko oznaczone miejsca. Pozostali będą proszeni o uczestniczenie w liturgii na zewnątrz świątyni, gdzie należy też starać się o zachowanie odpowiedniego dystansu. Zachęcamy więc do korzystania z transmisji na stronie internetowej oraz parafialnym Facebooku. Podobnych zasad należy przestrzegać także podczas adoracji i spowiedzi. Osobom chcącym skorzystać z sakramentu pokuty przypominamy, by stały w odpowiedniej odległości od siebie. Bardzo prosimy o poważne potraktowanie powyższych zasad, których parafia jest zmuszona przestrzegać w sposób bardzo restrykcyjny.

4. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się tradycyjnie Mszą rezurekcyjną o godz. 6.00. Niestety nie będzie procesji. Mszę poprzedzimy błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem udzielonym całej parafii sprzed wejścia do świątyni. Znakiem tego będzie dźwięk dzwonu. Nie będzie w tym dniu Mszy o godz. 7.00 pozostałe o godz. 8.30, 10.00, 11.30, 12.45, 17.30 i 19.00. W drugi dzień świąt Msze tak jak w każdą niedzielę łącznie z Mszą o 17.30. Msza rezurekcyjna o godz. 6.00 i Msze o godz. 11.30 będą transmitowane. Zarówno w pierwszy jak o drugi dzień świąt będziemy udzielać Komunii Świętej w przerwach miedzy Mszami, począwszy od Eucharystii o godz. 8.30.

5. Od Wielkiego Piątku rozpoczniemy Nowennę do Bożego Miłosierdzia. W piątek i sobotę 15 min. przed wieczorną Liturgią, w niedzielę i poniedziałek o godz. 18.30.

6. Paczki świąteczne dla ubogich rodzin z naszej parafii wydawane będą w sali na tyłach świątyni we wtorek, w godz. od 15.00 do 18.00.

7. Prasa katolicka – dostępna na stoliku przy wyjściu z kościoła.

8. W ostatnim tygodniu zmarli:
– śp. Beata Warchoł z ul. Zachodniej 7, lat 49, pogrzeb odbył się na cmentarzu na Majdanku. Msza w miesiąc po śmierci będąca darem uczestników pogrzebu 21 kwietnia o godz.18.00.
– śp. Leszek Dziekoński z ul. Letniej 5, lat 90, pogrzeb odbędzie się w środę, 31 marca o godz. 10.00 na cmentarzu przy ul. Lipowej. Msza przewidziana jako dar uczestników pogrzebu 26 kwietnia o godz. 7.30.
Pomódlmy się o ich i naszych bliskich wieczne zbawienie: Wieczny odpoczynek….