XIII Niedziela Zwykła

Posted on

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE
XIII Niedziela Zwykła
26 czerwca 2021 r.

1. W ostatni piątek, 25 czerwca Ksiądz Arcybiskup Metropolita wręczył kilkudziesięciu kapłanom nowe nominacje, dokonując zmian personalnych w parafiach i urzędach Archidiecezji. Pośród nich jest także nasza parafia. Ks. Marek Sawicki kończąc po 14 latach pracę w naszej parafii, został przeniesiony na urząd wikariusza parafii pw. św. Jana Pawła II w Lublinie. Ks. Łukasz Głaz po ukończeniu studiów specjalistycznych z zakresu teologii moralnej w KUL, w czasie których przebywał i pomagał w naszej wspólnocie w charakterze rezydenta został mianowany wikariuszem naszej parafii. Serdecznie dziękujemy Ks. Markowi za jego pracę, świadectwo wiary oraz ogromny wkład w duchowy rozwój naszej wspólnoty. Msza św. dziękczynna za posługę ks. Marka w naszej parafii zostanie odprawiona we wtorek, 29 czerwca o godz. 18.00, oraz w sobotę, 3 lipca o godz. 18.00, jako intencja rodzin ze wspólnot Domowego Kościoła. Prosimy o modlitwę, zarówno w intencji ks. Marka i ks. Łukasza, by potrafili z zaangażowaniem podjąć nowe obowiązki.

2. Przypominamy, że od następnej niedzieli aż do końca wakacji nie będzie niedzielnych Mszy o godz. 12.45 i 17.30.

3. We wtorek, 29 czerwca Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze o godz. 7.00, 9.00 i 18.00. Taca z tego dnia przeznaczona jest na potrzeby Stolicy Apostolskiej tzw. świętopietrze.

4. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
– w czwartek adoracja z modlitwa o powołania o godz. 17.30 i Msza o Chrystusie Najwyższym
i Wiecznym Kapłanie o godz. 18.00.
– Pierwszopiątkową spowiedź rozpoczniemy po południu od godz. 17.00. Msze o godz. 7.00, 7.30 i 18.00. Przed Mszą o godz. 18.00 adoracja eucharystyczna.
– w sobotę adoracja po wieczornej Eucharystii.

5. Za tydzień z racji pierwszej niedzieli miesiąca zmiana tajemnic różańcowych o godz. 11.00 a o 11.30 Msza w intencjach różańcowych.

6. W sobotę, 3 lipca uroczystości ku czci Matki Bożej Płaczącej z Lubelskiej Archikatedry. W gablocie plakat z programem Tygodnia Maryjnego i uroczystości odpustowych. (poniżej zamieszczamy komunikat ks. arcybiskupa związany z uroczystościami)

7. Informujemy o zapisach na pieszą pielgrzymkę na Jasna Górę. Ze względu na ograniczenia sanitarne, podobnie jak w ubiegłym roku, pielgrzymka będzie miała charakter „sztafety modlitwy”. Każda z grup będzie pielgrzymowała jeden dzień. Pielgrzymi będą dowożeni na miejsce startu i zabierani z miejsca, do którego dojdą wieczorem autokarami. Koszt uczestnictwa 40 zł wpisowe i 40 zł przejazd autokarem. Zapisy przez stronę internetową: www.pielgrzymka.lublin.pl Jak co roku istnieje też możliwość wsparcia materialnego pielgrzymów i uczestniczenia w duchowych owocach tych „rekolekcji w drodze” w ramach Funduszu „Idę z Tobą”. Osoby składające ofiarę na ten cel podają też intencję, w której modlić się będą pielgrzymi.

8. Ksiądz Arcybiskup, w odpowiedzi na prośbę dyrektora Głównego Urzędu Statystycznego w Lublinie poleca zamieścić w ogłoszeniach parafialnych następującą informację: Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Przekazanie danych objętych spisem jest obowiązkowe. Podstawową metodą spisu jest samospis internetowy poprzez formularz dostępny na stronie spis.gov.pl. Serdecznie zachęcamy wszystkich do spisania się samodzielnie przez Internet, co jest możliwe do 30 września 2021 r. Rachmistrze będą również dzwonić i odwiedzać Państwa w domach.

9. Prasa katolicka dostępna przy wyjściu z kościoła.

10. W ostatnim tygodniu zmarli:
– śp. Henryka Wrona, z ul. Sowińskiego 44, lat 90, pogrzeb odbył się na cmentarzu przy ul. Lipowej. Msza w miesiąc po śmierci będąca darem uczestników pogrzebu 16 lipca o godz. 7.00.
– śp. Marek Karapuda, z ul. Wapiennej 26f, lat 66, pogrzeb odbędzie się w następny wtorek, 6 lipca, o godz. 14.00 na cmentarzu Majdanku. Msza w miesiąc po śmierci przewidziana jako dar uczestników pogrzebu 31 lipca o godz. 7.30.
Polećmy ich i naszych bliskich zmarłych Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek…

* * *

Komunikat Metropolity Lubelskiego

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

Zbliża się beatyfikacja Sługi Bożego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Ogłosi ją w imieniu Papieża Franciszka kardynał Marcello Semeraro, Prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, w dniu 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Nowy Błogosławiony związany był z Lublinem i diecezją lubelską przez studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, przez opiekę nad siostrami i niewidomymi dziećmi z Lasek w Kozłówce i Żułowie w czasie II wojny światowej; a przede wszystkim przez niemal trzyletnią posługę biskupa lubelskiego. Miesiąc temu minęła 75. rocznica jego ingresu do naszej Katedry.
Okazją do dziękczynienia za bliską już beatyfikację naszego Wielkiego Rodaka będzie doroczny odpust Matki Bożej Katedralnej połączony z procesja różańcową w dniu 3 lipca o godz. 1900. Uroczystościom będzie przewodniczył biskup słowackiej diecezji Rożniawa, Stanisław Stolarik. Będziemy także polecać Bogu przygotowania do III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, którego uroczyste otwarcie planujemy na jesień.
Miesiąc później, 4 sierpnia, wyruszy 43. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, której przyświecać będzie hasło „Eucharystia – prawdziwe życie.” Podobnie jak rok temu, tak i teraz pielgrzymka będzie miała charakter sztafety. Również i w tym roku będzie można wesprzeć fundusz Idę z Tobą. Korzystający z niego pielgrzymi poniosą intencje ofiarodawców na Jasną Górę.
Zapraszając do Archikatedry na święto Maryjne oraz na pielgrzymkowy szlak, z serca wszystkim błogosławię

Wasz Biskup Stanisław

Lublin, 26 czerwca 2021 r.