XXII Niedziela Zwykła

Posted on

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE
XXII Niedziela Zwykła
29 sierpnia 2021 r.

1. Dzisiejsza niedziela jest ostatnią z wakacyjnym rozkładem Mszy Świętych. Od 5 września powracamy do programu zwyczajnego tj. Eucharystią o godz. 12.45 przewidzianą jako Msza z udziałem dzieci oraz z Mszą o godz. 17.30. Program będzie zatem przedstawiał się następująco: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 12.45, 17.30 i 19.00.

2. W najbliższą sobotę i niedzielę uroczystości ku czci Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Piesza pielgrzymka do Wąwolnicy z naszej parafii wyruszy wraz z sąsiednią parafią w najbliższą sobotę, 4 września spod kościoła pw. św. Józefa przy ul. Filaretów po Mszy odprawionej o godz. 6.30. Zachęcamy do udziału. Zapisy w kancelarii. Jeżeli ktoś chciałby skorzystać z autokaru w drodze powrotnej prosimy zadeklarować to dziś.

3. Za tydzień I-sza niedziela miesiąca – zmiana tajemnic różańcowych o godz. 11.00 a o 11.30 Msza święta w intencjach różańcowych.

4. Msza Święta na rozpoczęcie roku szkolnego dla Szkoły Podstawowej nr 7 w środę o godz. 9.15, Szkoły Muzycznej i Zespołu Szkół Plastycznych w czwartek o godz. 8.00.

5. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
– w czwartek adoracja z modlitwa o powołania o godz. 17.30.
– Pierwszopiątkową spowiedź rozpoczniemy po południu od godz. 16.00, o godz. 16.30 Msza Św. z udziałem dzieci. Nabożeństwo eucharystyczne ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 17.45.
– w sobotę adoracja eucharystyczna po wieczornej Mszy św.

6. Prasa katolicka dostępna na stoliku przy wyjściu z kościoła.

7. W ostatnim tygodniu zmarli:

– śp. Józef Dejek z ul. Wapiennej 24c, lat 62, pogrzeb odbył się w parafii Poizdów.
– śp. Henryk Witek z ul. Chmielewskiego 5, lat 92, pogrzeb odbył się w parafii Kraczewice.
– śp. Anna Stanek z ul. Poprzecznej 1, lat 74, pogrzeb odbył się na cmentarzu przy ul. Unickiej. Msza będąca darem uczestników pogrzebu 26 września o godz. 10.00.
– śp. Jan Bednarek z ul. Pszennej 4, lat 95, pogrzeb odbędzie się w czwartek, 2 września o godz. 11.00 na cmentarzu przy ul. Lipowej. Msza przewidziana jako dar uczestników pogrzebu 31 października o godz. 17.30.
– śp. Mirosław Mazur z ul. Glinianej 25, lat 60, pogrzeb odbędzie się w piątek, 3 września o godz. 11.00 na cmentarzu przy ul. Lipowej. Msza przewidziana jako dar uczestników pogrzebu 28 września o godz. 7.30.

Polećmy ich i naszych bliskich zmarłych Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek…

Poniżej zaproszenie Metropolity Lubelskiego na planowane w najbliższym czasie uroczystości w naszej archidiecezji:

Zaproszenie Metropolity Lubelskiego

na uroczystości wrześniowe

 

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Tegoroczne uroczystości Maryjne w sanktuariach naszej archidiecezji będą okazją do dziękczynienia Bogu za beatyfikację wielkiego czciciela Matki Bożej, Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Do swojego zawołania biskupiego Soli Deo, umieszczonego na frontonie naszej katedry, dodawał słowa Per Mariam. Służył ofiarnie Samemu Bogu przez Maryję. Uczył nas słowem i przykładem, jak odkrywać Jezusa w ramionach Matki i jak uczyć się od Niej zasłuchania się w Słowo Boże i wypełniania go w życiu.

W uroczystościach beatyfikacyjnych dnia 12 września uczestniczyć będą bezpośrednio tylko nieliczni przedstawiciele duchowieństwa i wiernych naszej archidiecezji. Wszystkich wiernych natomiast zachęcam do łączenia się ze Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie poprzez transmisję telewizyjną. Pamiętajmy jednak, że łączność z Eucharystią poprzez media nie jest wypełnieniem obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej.

Na uroczystości odpustowe do Wąwolnicy, 5 września na godz. 12.00, zaprosiłem w tym roku Księdza Biskupa Jana Sobiło, biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej, rezydującego w Zaporożu na Ukrainie Wschodniej. Ksiądz Biskup Sobiło był kapłanem archidiecezji lubelskiej i ciągle pamięta o naszym Kościele lokalnym. Tutaj przygotował się do kapłaństwa i zdobywał pierwsze doświadczenia duszpasterskie, tak pięknie owocujące w jego posłudze biskupiej na Ukrainie.

8 września o godz. 11.30 uroczystościom odpustowym w Sanktuarium Maryjnym na Chełmskiej Górze będzie przewodniczył Metropolita Przemyski, Ksiądz Arcybiskup Adam Szal. W obu Sanktuariach zostaną poświęcone także wieńce dożynkowe. Zachęcam do kontynuowania tradycyjnych pielgrzymek do Wąwolnicy i Chełma.

14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża, będzie gościł w naszej Archikatedrze Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, emerytowany Metropolita Przemyski i były wieloletni Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Umieścimy podarowane przez niego relikwie Krzyża Świętego w kaplicy Krzyża Trybunalskiego, miejscu codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

25 września, w sobotę o godz. 11.00 nastąpi uroczyste rozpoczęcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, które miało się odbyć w ubiegłym roku, a z powodu pandemii zostało odłożone. Będzie to jednocześnie dziękczynienie za beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego, niegdyś Biskupa Lubelskiego. Włączymy go do grona Patronów Synodu i będziemy czerpać z Jego bogatego duchowego przesłania.

W niedzielę 10 października na godz. 12.00 zapraszam Was do Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej na uroczystości odpustowe pod przewodnictwem metropolity lwowskiego, arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, który pełnił obowiązki sekretarza dwóch papieży: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Przed nami czas bogaty w ważne wydarzenia. Włączmy się w ich celebrację i prośmy Ducha Świętego, aby jego moc odnowiła oblicze naszego Kościoła.

 

Wszystkim z serca błogosławię

Wasz biskup Stanisław