Niedziela Palmowa

Posted on

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE
Niedziela Palmowa – 9 kwietnia 2022 r.

1. Dzisiejszą Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczęliśmy Wielki Tydzień, którego kulminacyjnym momentem będzie Triduum Paschalne – trzy najważniejsze dni całego roku liturgicznego.
Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Przed południem w całej archidiecezji odprawiana jest tylko jedna Msza św. w archikatedrze – tzw. Msza Krzyżma Świętego. W jej trakcie Ksiądz Arcybiskup poświęci olej krzyżma świętego i olej chorych. Pamiętajmy w modlitwie o kapłanach, z których posługi korzystaliśmy w naszym życiu. Po południu w naszej świątyni odprawimy Mszę Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 a po której Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do tzw. ciemnicy.
Wielki Piątek to jedyny dzień w roku kiedy nie celebrujemy Eucharystii wspominając krwawą ofiarę Chrystusa złożoną za nas na Krzyżu. Przypominamy o obowiązku postu ścisłego. O godz. 7.30 zapraszamy na Liturgię Godzin – teksty modlitwy brewiarzowej będą przygotowane dla uczestników na kartkach. O godz. 18.00 rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku z odczytaniem opisu Męki Pańskiej, adoracją Krzyża i Komunią Świętą. Ofiary z tego dnia przeznaczone są na utrzymanie miejsc świętych w ziemskiej ojczyźnie Chrystusa. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament przeniesiemy do Grobu Pańskiego i rozpocznie się całonocna adoracja. Na poszczególne godziny zapraszamy mieszkańców z kolejnych ulic i kółka różańcowe (szczegółowy plan w gablocie przed kościołem i na stronie internetowej). Prosimy w miarę możliwości o podzielenie każdej godziny na dwie części – modlitwę wspólną i modlitwę w ciszy.
– W Wielką Sobotę o godz. 7.30 sprawowana będzie Liturgię Godzin. Poświęcenie pokarmów co pół godziny od godz. 8.30 do 15.00 przed kościołem. W ciągu dnia Najświętszy Sakrament będzie wystawiony w Grobie Pańskim do godz. 18.30 i w tym czasie będzie możliwość osobistej adoracji.
O godz. 19.00 zgromadzimy się przed świątynią, gdzie rozpocznie się najuroczystsze i najbogatsze w znaki nabożeństwo Kościoła tzw. Liturgia Wigilii Paschalnej, w trakcie której wyśpiewując orędzie wielkanocne – Exultet, wsłuchując się w szczególnie bogatą liturgię słowa i sprawując Eucharystię, będziemy celebrować pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa i odnawiać nasze przyrzeczenia chrzcielne. Prosimy o przyniesienie świec.

Nabożeństwa Triduum będą transmitowane.

2. Sakrament pokuty w Wielkim Tygodniu sprawujemy codziennie do środy podczas porannych i wieczornych nabożeństw.

3. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy tradycyjną procesją rezurekcyjną i Mszą Świętą o godz. 6.00. Nie będzie w tym dniu Mszy o godz. 7.00 oraz o 17.30 – pozostałe Msze bez zmian, czyli: 8.30, 10.00, 11.30, 12.45 i 19.00. W drugi dzień świąt Msze o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 12.45 i 19.00. Nie będzie Mszy o godz. 17.30.

4. Od Wielkiego Piątku rozpoczniemy Nowennę do Bożego Miłosierdzia. W piątek i sobotę 15 min. przed wieczorną Liturgią, w niedzielę i poniedziałek o godz. 18.30.

5. Paczki świąteczne dla ubogich rodzin z naszej parafii wydawane będą w sali na tyłach świątyni w środę, w godz. od 15.00 do 18.00.

6. Prasa katolicka – dostępna na stoliku przy wyjściu z kościoła.

7. W ostatnim tygodniu zmarli:
– śp. Henryk Król z ul. Nadbystrzyckiej 82j, lat 65, pogrzeb odbył się na cmentarzu na Majdanku. Msza w miesiąc po śmierci będąca darem uczestników pogrzebu 10 maja o godz. 7.00.
– śp. Jan Wiśniewski z ul. Zachodniej 8a, lat 52, pogrzeb odbył się na cmentarzu na Majdanku. Msza w miesiąc po śmierci będąca darem uczestników pogrzebu 5 maja o godz. 7.30.
– śp. Elżbieta Wierzbińska z ul. Brzeskiej 2a, lat 65, pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 11 kwietnia o godz. 12.00 na cmentarzu przy ul. Lipowej. Msza przewidziana jako dar uczestników pogrzebu 3 maja o godz. 10.00.
Pomódlmy się o ich i naszych bliskich wieczne zbawienie: Wieczny odpoczynek….