Boże Ciało w naszej parafii – relacja

W tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej miała nieco inny charakter niż dotychczas. Z powodu trwającej epidemii procesja nie przeszła ulicami parafii a została ograniczona do przejścia wokół kościoła, przy którym ustawiono cztery ołtarze. Prace przy dekoracjach trwały od wczesnych godzin porannych…

Uroczystości rozpoczęto od Mszy Świętej sprawowanej w intencji wszystkich parafian. W homilii ksiądz Piotr Nowak podkreślał, że choć Boże Ciało jest de facto powieleniem uczty Wielkiego Czwartku, to ma jeszcze jeden istotny aspekt – wymiar wspólnotowy.

Chrystus wychodzi na ulice, by wejść w przestrzeń naszej codzienności, dlatego dzisiejsza uroczystość jest wyrazem naszego dziękczynienia, ale też podkreślenia bycia razem wokół Niego – mówił ksiądz proboszcz. Nie zabrakło też odniesień do ostatniego, trudnego dla wszystkich czasu epidemii, gdy zostały ograniczone do minimum praktyki religijne. Można te doświadczenia przyrównać do doświadczenia pustyni, któremu towarzyszyło zapewne wiele pytań. Czy rzeczywiście jesteśmy ludem Bożym, ludem Nowego Przymierza? Czy tworzymy jedno Ciało? Czy dbamy o to, aby godnie przyjmować Komunię Świętą? A może jest to tylko spełnienie rytuału i szukanie własnej doskonałości…

 

Na zakończenie dodał: Komunia Święta jest darem do momentu jej przyjęcia. Potem to ja muszę dawać, robić miejsce drugiemu człowiekowi, nawet jeśli się z nim nie zgadzam. To jest moje zobowiązanie. Jeśli tego nie robię, mijam się z Chrystusem. Komunia Święta jest zachętą do budowania wspólnoty, zadaniem dla każdego człowieka, choć to zadanie bardzo trudne. Musimy więc w drugim człowieku zobaczyć kogoś, kogo widzi Bóg, mamy w sobie nawzajem widzieć siostry i braci.

Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament w asyście służby liturgicznej przenoszony był do poszczególnych ołtarzy. Wokół kościoła tłumnie zgromadzili się parafianie, wyrażając tym samym swoją przynależność do wspólnoty Kościoła. Wspólną modlitwę zakończył dziękczynny śpiew Te Deum oraz błogosławieństwo na cztery strony świata.

Przez cały dzień prowadzona była też sprzedaż cegiełek na budowę naszego nowego kościoła.

Zachęcamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z uroczystości.

Katarzyna Kraczoń

fotografie: Kazimierz Kraczoń