Triduum Paschalne 2020

Ze względu na stan epidemii Triduum Paschalne będzie w tym roku obchodzone w szczególny sposób.

Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.
Przed południem w całej archidiecezji odprawiana jest tylko jedna Msza św. w archikatedrze – tzw. Msza Krzyżma Świętego. W jej trakcie Ksiądz Arcybiskup poświęci olej krzyżma świętego i olej chorych. Pamiętajmy w modlitwie o kapłanach, z których posługi korzystaliśmy w naszym życiu.
Po południu w naszej świątyni odprawimy Mszę Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. W tym roku nie będzie przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku kiedy nie celebrujemy Eucharystii wspominając krwawą ofiarę Chrystusa złożoną za nas na Krzyżu.
O godz. 8.00 kapłani w kościele odprawią Liturgię Godzin. O godz. 18.00 rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku z odczytaniem opisu Męki Pańskiej, adoracją Krzyża i Komunią Świętą. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament przeniesiemy do Grobu Pańskiego i będzie możliwość adoracji do godz. 21.00. Przypominamy o obowiązku w tym dniu zachowania postu ścisłego.

W Wielką Sobotę o godz. 8.00 kapłani sprawować będą Liturgię Godzin.
Zgodnie z zarządzeniem Episkopatu Polski w tym roku nie będzie poświęcenia pokarmów w kościele. Należy je zastąpić błogosławieństwem dokonanym w naszych domach przez jednego członków rodziny wraz ze wspólną modlitwą poprzedzająca wielkanocne śniadanie. Tekst błogosławieństwa na naszej stronie internetowej. W ciągu dnia Najświętszy Sakrament będzie wystawiony w Grobie Pańskim w godz. 9.00-18.00.
O godz. 19.00 rozpocznie się najuroczystsze i najbogatsze w znaki nabożeństwo Kościoła tzw. Liturgia Wigilii Paschalnej, w trakcie której wyśpiewując orędzie wielkanocne – Exultet, wsłuchując się w szczególnie bogatą liturgię słowa i sprawując Eucharystię, będziemy celebrować pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa.

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się tradycyjnie Mszą rezurekcyjną o godz. 6.00. Niestety nie będzie procesji. Mszę św. poprzedzimy błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem udzielonym całej parafii sprzed wejścia do świątyni. Znakiem tego będzie dźwięk dzwonu.
Nie będzie w tym dniu Mszy o godz. 7.00 oraz o 17.30 – pozostałe Msze św. bez zmian, czyli: 8.30, 10.00,11.30, 12.45 i 19.00.

W drugi dzień świąt (Poniedziałek Wielkanocny) Msze św. o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 12.45 i 19.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 17.30.

W czasie Triduum wszystkie nabożeństwa odbędą się bez udziału wiernych, tylko w asyście służby liturgicznej.

Jednocześnie informujemy, że w Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek Wielkanocny wszystkie Msze św. będą odbywać się już z udziałem wiernych przy zachowaniu aktualnych obostrzeń (w kościele może znajdować się maksymalnie 5 osób) z pierwszeństwem udziału wiernych zamawiających intencję mszalną.

Dla pozostałych wiernych uruchomimy transmisje video „na żywo” dostępne na naszej stronie internetowej i na parafialnym facebook’u.

Transmitować będziemy:

Liturgię godzin o godz. 8.00 w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę, Liturgię wieczorną Wielkiego Czwartku o godz. 18.00, Wielkiego Piątku o godz. 18.00, Wielkiej Soboty o godz. 19.00

oraz Msze św. w Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.00 i 11.30 i w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 11.30.