Niedziela Palmowa

Posted on

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE
Niedziela Palmowa – 2 kwietnia 2023 r.

1. Dzisiejszą Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczęliśmy Wielki Tydzień, którego kulminacyjnym momentem będzie Triduum Paschalne – trzy najważniejsze dni całego roku liturgicznego.
Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Przed południem w całej archidiecezji odprawiana jest tylko jedna Msza św. w archikatedrze – tzw. Msza Krzyżma Świętego. W jej trakcie Ksiądz Arcybiskup poświęci olej krzyżma świętego i olej chorych. Pamiętajmy w modlitwie o kapłanach, z których posługi korzystaliśmy w naszym życiu. Po południu w naszej świątyni odprawimy Mszę Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 a po której Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do tzw. ciemnicy.
Wielki Piątek to jedyny dzień w roku kiedy nie celebrujemy Eucharystii wspominając krwawą ofiarę Chrystusa złożoną za nas na Krzyżu. Przypominamy o obowiązku postu ścisłego. O godz. 7.30 zapraszamy na Liturgię Godzin – teksty modlitwy brewiarzowej będą przygotowane dla uczestników na kartkach. O godz. 18.00 rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku z odczytaniem opisu Męki Pańskiej, adoracją Krzyża i Komunią Świętą. Ofiary z tego dnia przeznaczone są na utrzymanie miejsc świętych w ziemskiej ojczyźnie Chrystusa. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament przeniesiemy do Grobu Pańskiego i rozpocznie się całonocna adoracja. Na poszczególne godziny zapraszamy mieszkańców z kolejnych ulic i kółka różańcowe (szczegółowy plan w gablocie przed kościołem). Prosimy w miarę możliwości o podzielenie każdej godziny na dwie części – modlitwę wspólną i modlitwę w ciszy.
-W Wielką Sobotę o godz. 7.30 sprawowana będzie Liturgia Godzin. Poświęcenie pokarmów co pół godziny od godz. 8.30 do 15.00. W ciągu dnia Najświętszy Sakrament będzie wystawiony w Grobie Pańskim do godz. 18.30 i w tym czasie będzie możliwość osobistej adoracji. O godz. 19.00 zgromadzimy się przed świątynią, gdzie rozpocznie się najuroczystsze i najbogatsze w znaki nabożeństwo Kościoła tzw. Liturgia Wigilii Paschalnej, w trakcie której wyśpiewując orędzie wielkanocne – Exultet, wsłuchując się w szczególnie bogatą liturgię słowa i sprawując Eucharystię, będziemy celebrować pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa i odnawiać nasze przyrzeczenia chrzcielne. Prosimy o przyniesienie świec.

2. Sakrament pokuty w Wielkim Tygodniu sprawujemy codziennie do środy podczas porannych i wieczornych nabożeństw.

3. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy tradycyjną procesją rezurekcyjną i Mszą Świętą o godz. 6.00. Nie będzie w tym dniu Mszy o godz. 7.00 oraz o 17.30 – pozostałe Msze bez zmian, czyli: 8.30, 10.00,11.30, 12.45 i 19.00. W drugi dzień świąt Msze o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 12.45 i 19.00. Nie będzie Mszy o godz. 17.30.

4. Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca zaprasza w najbliższy poniedziałek po wieczornej Mszy św. na Biblijną Drogę Krzyżową. Liturgia wzorem rzymskiej drogi krzyżowej odprawianej w Coloseum będzie zawierała nieco inne stacje niż tradycyjne nabożeństwo.

5. Od Wielkiego Piątku rozpoczniemy Nowennę do Bożego Miłosierdzia. W piątek i sobotę 15 min. przed wieczorną Liturgią, w niedzielę i poniedziałek o godz. 18.30.

6. Paczki świąteczne dla ubogich rodzin z naszej parafii wydawane będą w sali na tyłach świątyni w środę, w godz. od 15.00 do 18.00.

7. Prasa katolicka – dostępna na stoliku przy wyjściu z kościoła.

8. W ostatnim tygodniu zmarli:

– śp. Krzysztof Gągoł z ul. Nadbystrzyckiej 39, lat 69. Msza pogrzebowa odbyła się w naszym kościele a pochówek na cmentarzu na Majdanku. Msza w miesiąc po śmierci będąca darem uczestników pogrzebu 29 kwietnia o godz. 7.00.
– śp. Ryszard Turowski z ul. Glinianej 29, lat 73. Pogrzeb odbył się w Parczewie.

Pomódlmy się o ich i naszych bliskich wieczne zbawienie: Wieczny odpoczynek….